مطالب پیشنهادی:
اثرات پلاسما بر ماندگاری اشیاء باستانی

مسئول سازمان بسیج علمی ،پژوهشی و فناوری لرستان گفت : با توجه به وجود مرکز حمایت و هدایت از تحقیقات لیزر و پلاسما در استان و وجود آزمایشگاه و انجام فعالیت های تجربی استفاده از پلاسما در این راستا، می تواند یک روش نوین برای ماندگاری اشیاء باستانی استان باشد.

مهدی رحیمی مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان لرستان در گفت و گو با خبر گزاری علم و فناوری از لرستان اظهار داشت: با توجه به اینکه لرستان به سرزمین مفرغ های باستانی مشهور است و اغلب اشیاء باستانی که در استان کشف شده است از جنس فلز (آهن، برتر و …)، سرامیکی و شیشه ایی یا سفالی هستند، وجود یک سیستم نگهداری و مرمت این اشیاء حائز اهمیت است بنحویکه در درجه اول خصوصیات اصلی آنها حفظ شود و پوسته از بین نرود و همچنین ماندگاری آنها در دراز مدت تامین گردد.

وی با اشاره به اینکه فلزات به مرور زمان زنگ می زند و اکسید می شوند و یا اینکه پوسته آنها تغییر ماهیت می دهندافزود: استفاده از وسایل مکانیکی برای زدودن این تغییرات باعث کند شدن مقدار زیادی از پوسته جسم و حتی تغییر خصوصیات آنها می شود.

رحیمی خاطر نشان کرد: روشی که کشورهای خارجی مخصوصا فرانسه در نظر گرفته است از پلاسمای RF پالسی در فشار های پائین است که به وسیله ضربه زدن گازهایی مثل آرگون، هلیم و حتی گزنون زنگ را از بین می برد. روش مکانیک (استفاده از برس، سمباده و غیره) باعث کند شدن مقداری از پوسته و ضربه به اجسام خواهد شد.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری لرستان پیشنهاد دادند که استفاده از پلاسمای فشار پائین با استفاده از گاز آرگون برای زدودن زنگ در فلزات باستانی، حذف حالت کدری و شفاف شدن سرامیک ها و شیشه ها، برگرداندن و احیاء سلیس و اکسید های مربوطه به حالت اولیه بطوریکه در فلزات استفاده از رسوب زدایی پلاسما و روکش کردن آنها با طلا و پلاتین و یا آلیاژ کرومات و در سرامیک ها و شیشه ها استفاده از رسوب زدایی سلیس خالص باعث ماندگاری اشیا باستانی استان خواهد شد.

وی تصریح کرد: با توجه به وجود مرکز حمایت و هدایت از تحقیقات لیزر و پلاسما در استان و وجود آزمایشگاه و انجام فعالیت های تجربی استفاده از پلاسما در این راستا، می تواند یک روش نوین برای ماندگاری اشیاء باستانی استان باشد.

[ زینب حاجری ]

کارشناس مدیریت جهانگردی
کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی
نایب رئیس شرکت پژوهشی - آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول آموزش شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول تولید محتوای شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب مرتبط
این دسته بندی نوشته دیگری ندارد!

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.