مطالب پیشنهادی:
اثرات پلاسما بر ماندگاری اشیاء باستانی

مسئول سازمان بسیج علمی ،پژوهشی و فناوری لرستان گفت : با توجه به وجود مرکز حمایت و هدایت از تحقیقات لیزر و پلاسما در استان و وجود آزمایشگاه و انجام فعالیت های تجربی استفاده از پلاسما در این راستا، می تواند یک روش نوین برای ماندگاری اشیاء باستانی استان باشد.

مهدی رحیمی مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان لرستان در گفت و گو با خبر گزاری علم و فناوری از لرستان اظهار داشت: با توجه به اینکه لرستان به سرزمین مفرغ های باستانی مشهور است و اغلب اشیاء باستانی که در استان کشف شده است از جنس فلز (آهن، برتر و …)، سرامیکی و شیشه ایی یا سفالی هستند، وجود یک سیستم نگهداری و مرمت این اشیاء حائز اهمیت است بنحویکه در درجه اول خصوصیات اصلی آنها حفظ شود و پوسته از بین نرود و همچنین ماندگاری آنها در دراز مدت تامین گردد.

وی با اشاره به اینکه فلزات به مرور زمان زنگ می زند و اکسید می شوند و یا اینکه پوسته آنها تغییر ماهیت می دهندافزود: استفاده از وسایل مکانیکی برای زدودن این تغییرات باعث کند شدن مقدار زیادی از پوسته جسم و حتی تغییر خصوصیات آنها می شود.

رحیمی خاطر نشان کرد: روشی که کشورهای خارجی مخصوصا فرانسه در نظر گرفته است از پلاسمای RF پالسی در فشار های پائین است که به وسیله ضربه زدن گازهایی مثل آرگون، هلیم و حتی گزنون زنگ را از بین می برد. روش مکانیک (استفاده از برس، سمباده و غیره) باعث کند شدن مقداری از پوسته و ضربه به اجسام خواهد شد.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری لرستان پیشنهاد دادند که استفاده از پلاسمای فشار پائین با استفاده از گاز آرگون برای زدودن زنگ در فلزات باستانی، حذف حالت کدری و شفاف شدن سرامیک ها و شیشه ها، برگرداندن و احیاء سلیس و اکسید های مربوطه به حالت اولیه بطوریکه در فلزات استفاده از رسوب زدایی پلاسما و روکش کردن آنها با طلا و پلاتین و یا آلیاژ کرومات و در سرامیک ها و شیشه ها استفاده از رسوب زدایی سلیس خالص باعث ماندگاری اشیا باستانی استان خواهد شد.

وی تصریح کرد: با توجه به وجود مرکز حمایت و هدایت از تحقیقات لیزر و پلاسما در استان و وجود آزمایشگاه و انجام فعالیت های تجربی استفاده از پلاسما در این راستا، می تواند یک روش نوین برای ماندگاری اشیاء باستانی استان باشد.

[ زینب حاجری ]

کارشناس مدیریت جهانگردی
کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی
نایب رئیس شرکت پژوهشی - آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول آموزش شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول تولید محتوای شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب مرتبط
این دسته بندی نوشته دیگری ندارد!

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *