مطالب پیشنهادی:

استان لرستان با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسب در دل رشته کوه‌های زاگرس و آب و هوای نیمه خشک در منطقه جهانی برون حاره کره زمین شرایطی را برای مردم این خطه ایجاد کرده است که دارای بهترین و سر سبز ترین پوشش گیاهی از درختان بسیار زیبا و با عمر طولانی بلوط و گیاهان دارویی از جمله کیکم، پونه، آویشن و غیره در سرتاسر استان و همچنین وجود آبشارها، چشمه‌ها، سراب‌ها و تالاب‌های گوناگون است.

موقعیت جغرافیایی، پوشش گیاهی و آبشارها، سراب‌ها و تالاب‌ها، روستاهای بسیار زیبا با آب و هوای چهار فصل در کل استان، بهترین شرایط جذب گردشگران اکوتوریسم را دارد.

با توجه به اینکه بین طبیعت‌گردی و اکوتوریسم تفاوت معنایی بسیاری وجود دارد، در نتیجه تمام سعی مسئولین امر گردشگری در راستای تربیت و آموزش دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گردشگری با توجه به معنای واقعی اکوتوریسم باشد، چرا که اکوتوریسم به معنای سفر مسئولانه به طبیعت (حفظ محیط زیست) برای نسل آینده یعنی همان توسعه پایدار گردشگری است.

از عوامل دیگر که تامل برانگیز است، پژوهش‌های میدانی و اجرای پروژه‌های بومگردی متناسب با اقلیم معماری منطقه است

درمناطق گوناگون آب و هوایی، نوع اقلیم بر معماری اثر فراوانی می‌گذارد، با توجه به اینکه در لر ستان نوع اقلیم نیمه خشک است، برای طرح‌های بومگردی بایستی براساس علم بین رشته ایی اقلیم معماری پژوهش‌های میدانی صورت پذیرد. بایستی این پروژه‌ها ابتدا مطالعه و سپس توسط مهندسن پروژه‌های مربوطه اجرا شوند.

احداث بومگردی‌ها بایستی در روستاهایی که دارای ارزش‌های زیبا شناختی و همچنین دارای کیفیت بهره‌وری و میزان بهره‌وری بالایی هستند صورت پذیرد. در آن صورت این نوع از روستاها به روستاهای هدف اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی مبدل می شوند.

همچنین اقامتگاه‌هایی با امکانات کاملا ساده (سیاه چادر در زمان اسکان عشایر) و بدون هیچ افاده‌ایی در مناطق عشایر نشین لرستان که محل رفت و آمد عشایران کوچرو است، دارای بیشترین میزان بهره‌وری است، زیرا زندگی ساده و بی آلایش و پاک عشایران فرهنگ اصیل لرستان را به نمایش می‌گذارند و از عوامل قوی در جذب گردشگران طالب فرهنگ و گردشگران خارجی زندگی عشایران است.

دراستان لرستان بخصوص در شهرستان‌های خرم آباد، الشتر، دورود، الیگودرز و پلدختر که دارای آبشارها، سراب‌ها، چشمه‌ها، تالاب‌ها و … هستند. بهترین شرایط برای ایجاد بومگردی متناسب با شرایط اقلیم معماری منطقه است. بدین معنی اگر در استان لرستان نوع سقف براساس اقلیم، مسطح است و یا اینکه اندازه پنجره‌ها متوسط رو به زاویه خورشید به جهت جذب نور خورشید و انرژی مستقیم و … است بایستی تمامی اصول مربوط به اقلیم معماری رعایت شوند.

موضوع بسیار مهم در مسئله بومگردی، ساده بودن اقامتگاه‌های بومگردی است، با ساده ترین دکوراسیون و همچنین با فرهنگ اصیل و بدون هر گونه اغراق در رفتار و اخلاق و نیز با غذاهای کاملا سنتی هر منطقه می‌تواند تعریف بومگردی باشد.

از موضوعات مهم دیگر در بحث بومگردی، مهمانپذیر بودن مردم محلی منطقه باشد و در ازای خدماتی که ارائه می‌دهد، قیمت‌های کاملا متناسب نیز دریافت کنند. در این مبادی، اقتصاد مردم محلی بسیار حائز اهمیت است، زیرا بومگردی بایستی برای مردم محلی منطقه درآمدزایی داشته باشد و اینگونه جوانان تحصیلکرده هر منطقه که دارای هیچ گونه شغلی نبوده و نیستند را ترغیب به ایجاد اشتغال مقاومتی نمایند.

[ زینب حاجری ]

کارشناس مدیریت جهانگردی
کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی
نایب رئیس شرکت پژوهشی - آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول آموزش شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول تولید محتوای شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.