مطالب پیشنهادی:

همکاری شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس با مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات گردشگری کاسیت های زاگرس نشین و سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان لرستان

شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس همکاری با مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات گردشگری کاسیت های زاگرس نشین و سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان لرستان و همیاری دانشگاه فنی و حرفه ایی استان لرستان

معرفی مهمان: 

محمد امین قنبری تفرشی 

دانشجوی دکتری حسابداری

(PACT)مدرس دوره های بین المللی مرکز آموزش حسابداران خبره

مربی (منتور) رسمی دانشگاه آکسفورد بروکس انگلستان

(ACCA) دانشجوی انجمن حسابداران رسمی خبره ی انگلستان  

توریسم تجاری چیت؟

زمانی که صحبت از صنعت گردشگری می شود، همه به طور ناخودآگاه یاد گردش و تفریح می افتند. اگر برگردیم به تاریخ و نگاه کنیم، افرادی بوده اند مانند تاجران و بازرگانان از نقطه ایی به نقطه دیگر سفر می کردند. از قرن ۲۰ و ۲۱ شاهد عمده افرادی هستیم که به سبب افزایش درآمد سفر می کنند و به دلیل اهمیت و ارزش زیادی نیز پیدا کرده اند، به این پدیده توریسم تجاری می گویند.

اهمیت و اهداف اصلی توریسم تجاری در جامعه بین الملل و همچنین داخل ایران چه هستند؟

از اهداف مهم توریسم تجاری، جنبه درآمدی و ارتقاء در داخل کشور و همچنین بین الملل دارد. افرادی که برای سفرهای خودشان کشورهای دیگر را انتخاب می کنند، افرادی هستند که دارای درآمد خوبی هستند و یا صاحبان شرکت هایی با درآمد بالا هستند این افراد هزینه های زیادی را برای اقامت، حمل و نقل، غذا و …. خرج می کنند و تاثیرات مستقیمی بر درآمد منطقه مورد نظرشان دارند. از مهمترین عواملی که می تواند سبب تاثیرات مثبتی بر جذب اینگونه از توریست ها شود، معرفی جایگاه منطقه و بازاریابی مناسب است. کشورهایی مانند ایران دارای جایگاه بالایی هستند، که زمینه رشد بسیار زیاد است. عمدتا افرادی که برای جلسات، کنفرانس ها و … در سالن های همایش هایی مناسب و با کیفیت بسیار بالا، سیستم حمل و نقل با کیفیت مناسب و همچنین تورهای گردشگری با کیفیت در کنار کنفرانس های تجاری(به جهت شناخت منطقه ایی که برای شرکت در کنفرانس می آیند) بسیار موثر است. از مهمترین موضوعات دیگر، معرفی محصولات صنایع دستی ایران که از نظر کیفیت بسیار موثر است و اثرات طولانی مدت داشته باشد.لازم بذکر است که بسیاری از محصولات ایران، از مرغوبترین و با کیفیت ترین نوع خود در جهان هستند مانند فرش های دستبافت ایرانی.

به چه افرادی توریست تجاری می گویند؟

سفری که برای گذراندن امور اقتصادی خود، یا برای سرمایه گذاری یا ارائه محصول جدید. هدف اصلی فرد که بیشترین وقتش در حال داد و ستد و یا شرکت در سمینارها و …. شرکت می کنند.

تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم که سبب جذب سرمایه گذار از طریق سمینارها، کنفرانس های بین المللی و ملی و …. چه مواردی هستند؟

ایران نسبت به کشورهای دیگر، قواعد و قوانینی و شرایط بهتری برای سرمایه گذاری دارد و شرایط بهتری برای جذب شرکت های سرمایه گذار دارد. بیشترین موانع در این زمینه عوامل بین المللی هستند که کشور ایران را به گونه ایی دیگر معرفی می کنند. شرکت های اروپایی در ایران، نسبت به کشورهای اروپایی و … هزینه های کمتری صرف می کنند. از حوزه های بسیار مهم، فقدان مطالعه و عدم شناخت توریسم تجاری هستند. اگر مدیریت بسیار خوبی و با درجه بالایی در کنفرانس های ملی و بین المللی در زمینه توریسم تجاری ارائه شود، بسیاری از موانع به جهت جذب توریست های خارجی برطرف خواهد شد. مهمتر اینکه، توریست های خارجی که به کنفرانس های بین المللی می آیند در یک نقطه مشترک با هم اقامت داشته باشند، با کیفیت ترین غذاهای و همچنین مترجم زبان های خارجی در کنار این افراد وجود داشته باشد.

توجه به همایش ها و کنفرانس های ملی و بین المللی بسیار کم است، همچنین سیستم های مناسبی برای شناسایی توریسم تجاری نیاز است. اگر بتوانیم سیستمی را طراحی کنیم که در محل توریسم تجاری چه درآمدی می توانند کسب کنند و همچنین از این پدیده مهم غافل نشویم که اهداف توریسم تجاری چه هستند و …. لزوم شناخت و همرسانی توریسم تجاری باعث بارش افکار اقتصادی و …. می شود.

از موانع مهم تاثیرات مستقیم اقتصادی بر توریسم تجاری، بازاریابی و فضای تبلیغات در خارج از ایران است و این امر موجب افزایش درآمد در ایران می شود. کشور ایران دارای بازار بسیار خوبی است که نیاز به پرورش مطالعات مهم و توجه به المان های روز است. مهمترین موضوع فضای تبلیغاتی است، چگونه محصولات خود را در کشورهای دیگر معرفی نماییم. نحوه معرفی محصولات در کشورهای آسیایی و اروپایی چگونه باشد که سبب ترغیب توریست های تجاری به سمت ایران شوند. در این راستا نیاز به تیم های تحقیقی و توسعه ای متفاوت و قوی هست که در ایران افرادی بسیار توانمند وجود دارند که در کنارهم قرار دادن آنان، سبب رشد و افزایش توریسم تجاری می شوند. از مهمترین نکات دیگر معرفی صنایع دستی ایران است مانند فرش های دستبافت و انواع مختلف صنایع دستی و همچنین صنایع غذایی از طریق سایت های مختلف و با نوع بازاریابی های متنوع و جذاب برای تبلیغات لازم هستند.

به دلیل تبلیغات ضعیفی که وجود دارد، از بازارهای داخلی و بین المللی باز می مانیم. در ایران با توجه به روانشناختی و بعد روانشناسی بازاریابی و همچنین تاکید بر تولیدات محصولات داخلی قوانین و مقررات لازم و ضروری است. نحوه بازاریابی آنان مهم است و در صورتی تبلیغات مناسبی به جهت رشد تولیدات ایرانی (داخل) داشته باشیم، قطعا تاثیرات مثبتی بر توریست های تجاری خواهد گذاشت، علاوه بر آن بازارهای خارجی نیز ایجاد می شوند و صادرات بسیار خوبی را در پیش خواهد گرفت.

از تاثیرات غیر مستقیم توریسم تجاری نیز عواملی همچون، اقامت، حمل و نقل، بازدید از جاذبه ها و نقاط دینی منطقه، غذا و … می شود که همین موضوعات باعث ترغیب و معرفی منطقه توسط توریست های تجاری به دوستان خود و این زنجیره بزرگتر خواهد شد و اینگونه بازار داخلی و خارجی بهتر معرفی می شوند.

[ زینب حاجری ]

کارشناس مدیریت جهانگردی
کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی
نایب رئیس شرکت پژوهشی - آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول آموزش شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول تولید محتوای شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.