مطالب پیشنهادی:

فایل اصلی اطلس دوزیستان ایران در انتهای برگه است، لطفا با دقت به انتهای صفحه توجه نمائید.

سمندر نارنجی قمصری یا سمندر(کوهستانی) لرستان Neurergus kaiseri Lorestan Newt
اطلس دوزیستان ایران، ص 54، سازمان حفاظت محیط زیست ایران

پراكنش و زيستگاه: کوه های جنوبی زاگرس لرستان در 11 کیللومتری شمال شهبازان، 70 کیلومتری شمال شرقی دزفول، لرستان. اين گونه انواع مختلف از زيستگاه های زمينی را انتخاب مي كند كه شامل درختزارهای باز پسته و بلوط می شود، اين درختزارها در انواع متفاوتی از خاك رشد می كنند، از آن جمله می توان به خاك های رس دره ها و يا خاك های شن و ماسه ای سراشيبی دره ها اشاره كرد. تحقیقات و بررسی هایی که در سال های اخیر انجام گرفته، نشان می دهند که پراکنش این گونه علاوه بر استان لرستان، در زیستگاه های مختلفی در استان خوزستان نیز وجود دارد که جزئیات آن نیازمند مطالعات بیشتر است.

وزغ سبز عراقي Arabian Toad
اطلس دوزیستان ایران، ص 68، سازمان حفاظت محیط زیست ایران

  پراكنش و زيستگاه : استان های آذربایجان غربی (مهاباد در حوالی میاندوآب)، کرمانشاه (قصر شیرین)، لرستان (پل دختر، دورود و شهبازان)، فارس (تخت جمشید، مه ک‌وه، شیراز)، خوزستان (اهواز) و بوشهر. تقریباً در تمامی زیستگاه های آبی مانند جوی های باغ ها و مزارع، کانال های آبی کشاورزی و رودخانه های کوچک حضور دارد.

وزغ لرستاني Lorestan Toad
اطلس دوزیستان ایران، ص 84، سازمان حفاظت محیط زیست ایران

پراكنش و زيستگاه: این گونه در بخش های غربی رشته کوه زاگرس زیست می نماید و در تپه های غربی خوزستان، لرستان و همچنین بخش هایی از استان فارس پراکنش دارد.

قورباغه درختي Tree Frog
اطلس دوزیستان ایران، ص 90، سازمان حفاظت محیط زیست ایران

پراكنش و زيستگاه : ارمنستان، آذربایجان، مصر، عراق، اسرا ییل، اردن، لبنان، عربستان سعودی، ترکیه، یمن و در ایران در استان های گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، همدان، خوزستان، فارس و مرکزی از ارتفاع 350 تا 1500 متری پراكنده است. این گونه در نواحی استپ، بیابانی و نیمه بیابانی، بوته زارها، باغ ها و نواحی جنگلی، مرداب ها و تالاب ها زیست می ک‌ند.

قورباغه مردابي معمولي (Eurasian Marsh Frog (Marsh Frog or Laughing Frog
اطلس دوزیستان ایران، ص 94، سازمان حفاظت محیط زیست ایران

پراكنش و زيستگاه : روسیه، ساحل شمالی دریای خزر، ارمنستان، آذربایجان، عراق، قزاقستان، عربستان سعودی، ترکیه، ایران محل پراكنش اين گونه به شمار مي آيند. این گونه یکی از گونه های مقاوم و جهان شمول بوده و تقریبا هر جا آب دایمی و مناسب برای زیست باشد و یا در آب های آلوده نیز زیست می نماید. بیشتر در مناطق استپ، نواحی بیابانی و نیمه بیابانی و جنگل ها زیست می ک‌ند.

قورباغه مردابي راه راه Banded Frog or Transcaucasian Frog
اطلس دوزیستان ایران، ص 96، سازمان حفاظت محیط زیست ایران

پراكنش و زيستگاه : در ارمنستان، آذربایجان، روسیه و ترکیه پراكنش دارد. در ایران این گونه تاکنون از استان های شمال غربی، شمالی – مازندران و گیلان- و استان مرکزی گزارش گردیده است. در نواحی مرطوب، استپ ها، علفزارها و نواحی دارای رودخانه و دریاچه زیست می ک‌نند.

[ زینب حاجری ]

کارشناس مدیریت جهانگردی
کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی
نایب رئیس شرکت پژوهشی - آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول آموزش شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول تولید محتوای شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب مرتبط
این دسته بندی نوشته دیگری ندارد!

ارسال نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *