مطالب پیشنهادی:

ورزش تیراندازی (به انگلیسی: Shooting sport) یک ورزش رقابتی بر اساس دقت و سرعت است که به وسیله سلاح (تفنگ بادی) انجام می‌شود.

این ورزش در رده‌ها و رشته‌های مختلف و در سه وضعیت خوابیده، نشسته و ایستاده برگزار می‌شود.

استفاده از یک تکیه گاه مناسب

تیراندازی صحیح و اصولی آن نیست که بدون استفاده از تیکه گاه و یا در حالت ایستاده شلیک شود. بلکه همیشه باید از یک سطح نسبتا نرم و مناسب برای تیراندازی استفاده گردد. ضمن اینکه برای بالا بردن تمرکز و منتقل کردن تمامی لرزشها به زمین، اگر در حالت خوابیده و یا نشسته تیراندازی کنید با کمترین میزان لرزش مواجه خواهید شد. با این حال بهترین استایل برای تیراندازی حالت درازکش یا خوابیده است.

از تکیه گاهای سخت استفاده نکنید چون قنداق تفنگ شما به سرعت آسیب میبیند. همیشه از یک جنس ثابت به عنوان تکیه گاه استفاده کنید. چون عملکرد و واکنش تفنگ شما نسبت به تکیه گاه های مختلف کاملا متفاوت است و با استفاده از چند تکیه گاه چند Trajectory مختلف در پرواز تیر تفنگ خود خواهید داشت.

هیچگاه قنداق را در دست خود فشار ندهید. به این معنی که همیشه قنداق در دست شما نه شل باشد و نه سفت بطوری که آزادی قنداق را بین انگشتانتان خود احساس کنید تا تفنگ ، امکان کمی بازی کردن را در میان دستان شما داشته باشد. همچنین هرگز با دست خود قبضه قنداق را نفشارید. البته این روش کمی کلی میباشد و با توجه به تجربه تیرانداز ، وضعیتهای مختلفی در نظر گرفته می شود.

همیشه برای در دست گرفتن قنداق از یک روش درست و مشخص استفاده نمائید. با به دست آوردن تجربه در تیراندازی یاد میگیرید که چطور قنداق را در دست بگیرید. تیرانداز همیشه باید تفنگ را به صورت راست و عمودی و یکنواخت بغل کند. این کار به دقت تیراندازی شما تا حد بسیار زیادی کمک خواهد کرد. با تغییر وضعیت در دست گرفتن قنداق هم چند Trajectory مختلف در پرواز تیر تفنگ خود خواهید داشت. هرگز قنداق را به بازو و یا سینه خود فشار ندهید. این کار موجب تغییر وضعیت در نحوه تیراندازی شما خواهد شد.

همیشه پیچ های اتصال قنداق به بدنه اصلی را چک کنید تا شل نشده باشند. شل بودن پیچ ها تاثیر زیادی در روند دقت تیراندازی خواهند داشت. به تپش قلب و لرزش ها دقت کنید. در هنگام تیراندازی به علت تپش قلب و لرزش های طبیعی بدن از دقت تیر تاحد زیادی کاسته می شود. تیرانداز خوب کسی است است که در میان این لرزش ها هماهنگی لازم را بین کشیدن ماشه و هدف گیری ایجاد کند و در زمانی که شبکه دوربین و یا خط نشان فرضی بر روی هدف قرار می گیرد٬ ماشه را کشیده و به هدف شلیک نماید. برای ایجاد هماهنگی بهتر با تمرین زیاد می توانید خلاصی کامل ماشه را گرفته تا در زمان لازم از حد اکثر دقت برخوردار باشد.

تمامی مراحل فوق فقط و فقط با تجربه و مهارت زیاد در تیراندازی به وجود خواهد آمد. بعد از بدست آوردن این مهارت تمامی روشها را بخاطر بسپارید تا همیشه از یک روش درست و دقیق برای تیراندازی استفاده کنید. با این کار متوجه می شوید که تیراندازی با تفنگ بادی نه تنها سرگرمی نیست٬ بلکه کاریست دشوار و دقیق و بدون مهارت کافی، تیراندازی درست برای هیچ کس امکان پذیر نخواهد بود.

[ زینب حاجری ]

کارشناس مدیریت جهانگردی
کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی
نایب رئیس شرکت پژوهشی - آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول آموزش شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول تولید محتوای شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *