مطالب پیشنهادی:

اقتصاد مقاومتی

رهبر انقلاب “اقتصاد مقاومتی” را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی کردند و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل “فشار اقتصادی دشمنان” و “آمادگی کشور برای جهش” را معرفی نمودند. رویکرد اقتصادی ایران تحت عنوان “اقتصاد مقاومتی” غالبا در برابر اقتصاد تحت سیطره غرب دیده می‌شود.

جهانگردی پدیده ای است که از دیرباز در جوامع مختلف انسانی وجود داشته است اما با ورود به عصر مدرن به صورت یک صنعت سود دهنده است. در حوزه های مختلف بالاخص اقتصادی درآمده و از این حیث مورد توجه بسیاری از کشورهای دنیا قرار گرفته است، به طوری که ما هر ساله با رشد و توسعه این صنعت چند وجهی مواجه بوده ایم.

اهداف مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و… کاملاً متفاوت بوده اما اکثر این کشورها توسعه ابعاد اقتصادی را در اولویت خود قرار داده اند، به همین دلیل جهانگردی به سرعت رشد یافته و در حال تبدیل شدن به بزرگترین صنعت دنیا است و می تواند منافع عظیم اقتصادی را به اقتصاد ملی کشورها وارد کند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری غنی در خصوص دارا بودن منابع توسعه گردشگری و به سبب فرهنگ، تمدن، ویژگی های آب و هوایی و … می تواند به کشوری فعال در این صنعت تبدیل شده و با تمرکز بر رویکرد گردشگری اسلامی و تنظیم راهبردها و برنامه های منظم و منسجم وابستگی خود را به منابع نفتی کاهش داده و به سمت منابع درآمدی جایگزین بالاخص گردشگری حرکت کند و به عنوان یک منبع پایدار از آن بهره مند شود.

تعارض ذاتی نظام سلطه با نظام اسلامی به جهت ایدئولوژیک موجب شده که کشورهای استکباری سیاست ها و برنامه هایی را تدوین کنند که مانع رشد و پیشرفت کشورهای دیگر بخصوص کشورهای اسلامی و در رأس آنها نظام جمهوری اسلامی ایران شود. هر از چندگاهی دسیسه هایی را طراحی کنند که نظام اسلامی را با چالش مواجه شده تا به نوعی کشور را از مسیر اصلی رشد و پیشرفت خود منحرف کرده و یا به نحوی سرعت آن را کاهش دهند.

از آنجا که ساختار اقتصادی قدرتمند پیش زمینه رشد و توسعه هر کشور در زمینه های مختلف محسوب می شود. لذا اهمیت این مقوله باعث شده است که نظام استکبار از این بُعد به کشور فشار وارد کرده و یا به انواع گوناگون کشور را با چالش مواجه کنند.

در مقابل نظام حاکم دست اندرکاران و سیاستگذاران اقتصادی کشور لازم است سیاست ها و برنامه های اقتصادی کشور را به گونه ای طراحی کنند که مسیری را برای سلطه غرب بر کشور باقی نگذارند و به این ترتیب نقاط ضربه پذیر خود را به حداقل برسانیم (رویکرد پدافندی)

در کنار طراحی و برنامه ریزی این نوع سیاست ها باید برنامه های را نیز تدوین کنیم که بتوانیم منافع نظام سلطه را تحت تاثیر قرار داده و توان ضربه زدن به نظام اقتصادی آنها را در خود تقویت کنیم (رویکرد آفندی)

صنعت گردشگری با ماهیت اقتصادی که دارد می تواند به عنوان یکی از راهبردهایی قرار گیرد، که کشورمان از پتانسیل های آن در حوزه اقتصاد مقاومتی استفاده کند

 نگاه اقتصاد مقاومتی داشتن به این صنعت در حال رشد بیش از پیش ضرورت پیدا می کند. زمانی که ما با رویکرد اقتصاد مقاومتی به این مقوله توجه کنیم، لزوم توجه به این بخش از اقتصاد و استفاده از ظرفیت های نهفته آن، از قوه به فعل درآوردن این ظرفیت ها بیشتر نمایان می شود. به عبارتی توسعه هر چه بیشتر صنعت گردشگری خود عاملی می شود که ما در منابع درآمدی کشور تنوع ایجاد کنیم و وابستگی ما به نفت را کاهش دهیم.

یکی از ابعاد اقتصاد مقاومتی این است که منافع اقتصاد منطقه را با منافع خود گره بزنیم. گردشگری و توسعه منطقه ای آن موجب که جابجایی گردشگری بین کشور های منطقه می شود باعث پیوند خوردن اقتصاد کشور ها به همدیگر می شود شاهد مثال این موضوع کشور ترکیه است که گردشگران ایرانی و در واقع کشور ایران جزء اصلی ترین بازار های این کشور محسوب می شود و یا کشور هایی مثل عراق، عربستان، امارات، که باعث پیوند خوردن اقتصاد گردشگری آنها با کشور ایران شده است.

برای کشوری مانند ایران که وابسته به درآمدهای نفتی است و این موضوع به عنوان یکی از اصلی ترین نقاط ضعف اقتصاد آن محسوب می شود، توسعه گردشگری باعث خارج شدن کشور از نظام اقتصادی تک محصولی شده و درآمدهای سرشاری را عاید کشور می کند.

منبع: شهاب طلایی شکری و صبا عبدیان (توسعه گردشگری؛ راهبردی فعال در اقتصاد مقاومتی)

حال با توجه به ظرفیت های فراوان در ایران و ظرفیت های متفاوت اکوتوریسمی و ژئوتوریسمی در مناطق زاگرس نشین ها از جمله استان لرستان و کرمانشاه، ضرورت اقتصاد مقاومتی محسوس می باشد.

و ظرفیت های تاریخی در استان های اصفهان، شیراز، کرکان، یزد و ….. که کویری هستند، ضرورت اقتصاد مقاومتی محسوس می باشد.

زینب حاجری، نائب رئیس شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس

[ زینب حاجری ]

کارشناس مدیریت جهانگردی
کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی
نایب رئیس شرکت پژوهشی - آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول آموزش شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول تولید محتوای شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *