مطالب پیشنهادی:
دریاچه کیو خرم آباد

تاریخچه دریاچه کیو

این دریاچه مصنوعی در سال ۱۳۵۵ در زمان شهردار اول خرم آباد ساخته شده است. مساحت فضای سبز اطراف دریاچه  در آن زمان ۱۰ هکتار بوده است. ورودی اولیه از چشمه فصلی بوده که آب آن از چشمه گلستان انتقال یافته است و خروجی اولیه تبخیر آب بوده است. مساحت دریاچه ۷ هکتار، حداکثر عمق  ۷-۵/۱ متر (به صورت مخروطی معکوس) تا کف دریاچه و محیط آن ۱۵۰۰ متر بوده است. دیواره های ساخت دور تا دور دریاچه از سنگ لاشه وکف آن از آهک ساخته شده است. این دریاچه به دلیل تبخیر و دیواره هایش پست رفت زمین دارد.

معرفی محیط طبیعی گردشگری کیو

این دریاچه در شمال شهرستان خرم آباد و در کنار پارکی به همین نام واقع است. آب این دریاچه از چشمه گلستان تامین می شود و کیو در گویش لری به معنی کبود رنگ و آبی است و علت نامگذاری آن آب زلال و عمق دریاچه است که به رنگ آبی و نیلی دیده می شود.این دریاچه از ارزش های توریستی درون شهری فراوانی برخوردار بوده و زیستگاهی مناسبی برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر است.دریاچه کیو با نمای دیدنی و زیبای خود به شهر خرم آباد جلوه خاصی داده و در کنار جاذبه های تاریخی فراوان در این شهر و چشمه های پر آب دره خرم آباد، این شهرستان را در ردیف یکی ازشهرهای زیبای توریستی قرار داده است.با کاهش بارندگی ها چشمه های تامین کننده آب دریاچه کیو تا اواخر خردادماه آبدهی شان به حداقل می رسد.چون چشمه دریاچه کیو فصلی است دبی آن از صفر در هنگامی که خشک است تا حداکثر۳مترمکعب در ثانیه می رسد و دبی آن بستگی به میزان آبدهی آن در حوزه دارد.دریاچه کیو که در یک محوطه تفریحی به همین نام درشمال شهر خرم آباد واقع شده دارای امکانات وفضای مناسب برای برگزاری مسابقات ورزشی در رشته های اسکی، دو و میدانی و دوچرخه سواری است. این دریاچه ظرفیت لازم برای فعالیت در قالب پایگاه ورزش های سه گانه کشور را نیز دارد.

موقعیت جغرافیایی محیط طبیعی گردشگری کیو

آب دریاچه از چشمه گلستان تامین می شود و به لحاظ ویژگی های خاص خود می تواند به عنوان یکی ازمراکز جذب توریست تبدیل شود. در کنار این دریاچه امکانات تفریحی، شهربازی و چشم انداززیبایی وجود دارد. کیو یک دریاچه و سرآب فصلی است، اما شهرداری خرم آباد هم اکنون آبسرچشمه دائمی گلستان که در زیر قلعه فلک الافلاک قرار دارد را به منظور دائمی کردن دریاچه کیوداده است. دبی آب دریاچه در اوایل فصل بارش ۶۰۰ لیتر در ثانیه می باشد.

طول جغرافیایی ′۶  ″۲۱  ۴۸⁰ و  عرض جغرافیایی ″۲۶  ′۳۰   ۳۳⁰

در سال های اخیر اقداماتی در جهت حفاظت از منابع تامین کننده آب دریاچه و همچنین چراغ گذاری و ترمیم نرده های اطراف دریاچه صورت گرفته است همچنین طرح هایی برای ایجاد فواره و آب نمادر دریاچه در دست بررسی است. همچنین طرح انتقال آب چشمه گلستان به دریاچه کیو باعث دائمی شدن آن وخشک نشدن آن در نیمی از فصل های سال است.

[ زینب حاجری ]

کارشناس مدیریت جهانگردی
کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی
نایب رئیس شرکت پژوهشی - آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول آموزش شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول تولید محتوای شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *