مطالب پیشنهادی:

استان لرستان، ظرفیتی مناسب برای طبیعت درمانی

چقدر با استان لرستان آشنایی دارید؟

آیا ظرفیت های طبیعی، تاریخی- طبیعی، تاریخی- فرهنگی و …… استان لرستان را به خوبی می شناسید؟

آیا می دانید کدام یک از مناطق طبیعی بکر در لرستان، جاذبه و کدام یک منبع گردشگری هستند؟

آیا تا بحال به فکر فرو رفته اید، چرا وقتی به طبیعت میرویم، حال جسمی و روحی مان تغییر می کند؟

آیا به فکر فرو رفته اید، که چرا با صدای دلنشین آب، آبشارهای زیبای استان لرستان، تمایل بیشتری برای رفتن دوباره به آبشارها را دارید؟

آیا توجه کرده اید که طبیعت ذات خداوندی است که خود بیش از هزاران داروی شیمیایی بر فیزیک جسم و روح شما تاثیر می گذارد؟، مانند دیدن تونل برفی و دره تخت شهرستان ازنا، آب های جاری و زیبای اشترانکوه در این شهرستان، آبشارهای متفاوت و طبیعت بسیار زیبای لرستان

موضوعی طبیعت درمانی، موضوعی جدید نیست، بلکه از زمان خلقت انسان و زیبایی طبیعی که خداوند خلق کرده است، وجود داشته است. اما توجه به آن در استان هایی که دارای طبیعت های بکر هستند، بسیار کم بوده است و تمامی لیدرهای مختلف طبیعت گردی کشور، به صرف درآمد، غافل از آنند که با هجمه زیاد حضور افراد، سبب تخریب مناطق می شوند، نه اینکه برای تفریح بروند.

لیدرهای طبیعت گردی بایستی بدانند، کوچکترین آلودگی صوتی، موجب وحشت و فراری شدن گونه های جانوری و پرندگان می شوند و این موضوع از کمترین آسیب هایی است که لیدرتورها به محیط زیست جانوری وارد می کنند.

زیبایی خداوندی که خلق کرده است در گوشه گوشه دنیا وجود دارد. ایران با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی در منطقه خاور میانه، چهار فصل است، ولی استان لرستان با توجه به قرار گیری شهرستان های شمالی، مرکزی و جنوبی، خودش به تنهایی چهار فصل است.

زیباترین آبشارهای ایران و بلند ترین آبشارهای ایران، در استان لرستان قرار دارند. مانند تاف در شهرستان الیگودرز، یخچال های طبیعی که همانندشان بسیار کم است.

آبشار زیبای آب سفید، از جمله بهترین جاذبه طبیعی لرستان است و در گرمترین فصل سال، در مرداد ماه، یخچال طبیعی است، آبی بسیار سرد و مشهور به عروس ایران

آبشار های بیشه، نوژیان، گریت، بیشه گرمه، نای انگیز، افرینه، و …… بسیار دیدنی هستند. به جهت شناخت بهتر استان لرستان می توانید به آدرس های سایت زیر مراجعه فرمایید.

https://tourism-kng.com/category/%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4%da%af%d8%b1%db%8c/

https://tourism-kng.com/category/%d9%85%db%8c%d8%b1%d8%a7%d8%ab-%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af%db%8c-%d9%88-%d8%b5%d9%86%d8%a7%db%8c%d8%b9-%d8%af%d8%b3%d8%aa%db%8c/

و اما تحقیقاتی که نشان می دهند طبیعت چگونه موجب درمان می شود.

در سال ۲۰۰۶، مطالعه مجله American Scientist نشان داد که مشاهده طبیعت در مقایسه با نگاه کردن به یک دیوار خالی یا خیابان آسفالت، یک تجربه لذت‌بخش ایجاد می‌کند. برعکس، بودن در یک محیط پراسترس مانند یک خیابان پرترافیک موجب خواهد شد مغز توسط غدد فوق کلیوی، کورتیزول تولید کند. افزایش کورتیزول باعث کاهش یادگیری و حافظه، تضعیف سیستم ایمنی و کاهش تراکم استخوان می‌شود و افزایش وزن، فشار خون و بیماری‌های قلبی را تشدید می‌کند. همچنین با مختل کردن رشد مغز در کودکان، ایجاد مشکلات عاطفی، اختلالات افسردگی و تاثیر منفی بر توجه و کنترل مهاری (inhibitory control) بر سلامتی روحی آنها اثر می‌گذارد.

سپری کردن زمان در طبیعت می‌تواند یک وزنه تعادل موثر باشد. مطالعه‌ای که توسط رابرتسون کوپر- یک شرکت روانشناسی کسب ‌و‌کار- انجام شده است، نشان می‌دهد زمانی که کارمندان در محیط کار در معرض المان‌های طبیعی مانند گیاهان و نور خورشید هستند، ۱۵ درصد تندرستی بیشتری داشته‌اند. علاوه بر این، پژوهش ایهاب الزیدی در دانشگاه اورگان نشان داده است که تقریبا ۱۰ درصد غیبت کارمندان می‌تواند به معماری بدون ارتباط با طبیعت مانند ساختمان‌های بدون پنجره یا بدون چشم‌انداز درخت یا فضای سبز نسبت داده شود. زمانی که نحوه بهبود بهره‌وری کارمندان و کاهش غیبت آنها- المان‌های کلیدی که بر سودآوری شرکت اثر می‌گذارند- (مانند پنجره‌های بیشتر و نور طبیعی) را مورد توجه قرار می‌دهیم، ایجاد فضاهای باز برای راه رفتن و افزودن فضای سبز بر محیط‌های شرکتی می‌تواند تفاوت قابل‌ توجهی ایجاد کند. ایجاد فضاهای طبیعی بر فرزندانمان نیز تاثیر می‌گذارد. پژوهشی طی هشت سال با بررسی بیش از ۳ هزار کودکی که در کالیفرنیای جنوبی زندگی می‌کنند دریافته است که کودکانی که نزدیک پارک‌ها و مراکز تفریحی زندگی کرده‌اند، در سنین ۱۸ سالگی نسبت به کسانی که در مناطق دورتر بوده‌اند، شاخص توده بدنی (BMI) پایین‌تری داشته‌اند.

مزایای سلامت روانی یک رویکرد برای یک اپیدمی سلامت روانی رو به رشد پیشنهاد می‌دهد که نیاز به خدمات مراقبت‌های بهداشتی پرهزینه‌ ندارد. دوباره علم این بحث را تایید می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد بین شهرنشینی و افزایش نرخ بیماری‌های روانی یک رابطه سببی وجود دارد. افراد ساکن در شهرها، در مقایسه با افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند، ۲۰ درصد ریسک بالاتری در ابتلا به اختلالات اضطرابی و ۴۰ درصد ریسک بالاتری در ابتلا به اختلالات خلقی دارند. پژوهشی توسط دانشگاه استفورد در سال ۲۰۱۵، نشان داده است که راه رفتن در طبیعت می‌تواند ریسک ابتلا به افسردگی را پایین‌تر بیاورد؛ این نتیجه‌ای است که محققان بعد از امتحان فعالیت مغزی دو گروه به‌ دست آوردند: یک گروه ۹۰ دقیقه در منطق جنگلی و طبیعی راه رفت و گروه دیگر ۹۰ دقیقه در مناطق شهری پر ترافیک قدم زد.

اثرات طبیعت بر جسم افراد

نزدیک بودن به طبیعت، بهزیستی جسمی، روحی و معنوی را بهبود می بخشد. این باعث می شود که از درون احساس زنده بودن داشته باشیم. پس ما می توانیم از اثرات مثبت اتصال به محیط در تمام سطوح رفاه فردی لذت ببریم. ژاپنی ها ارتباط ویژه ای با طبیعت دارند. آن ها از روشی برای استفاده از طبیعت بهره می برند که اثرات خاصی بر روند زندگی دارد. آن ها عموما ازروش حمام کردن در جنگل یا Shinrin-yoku استفاده می کنند. تجربه و بررسی ها نشان داده است، افرادی که حمام در جنگل را انجام می دهند، عملکرد بهینه سیستم عصبی، شرایط قلبی متعادل و کاهش اختلالات روده را به همراه خواهند داشت. فعالیت های خارج از منزل احتمال بروز مشکلات بینایی مانند هایپرمتروپی و نزدیک بینی را کاهش می دهد. نظرسنجی و تحقیقات جامع انجام شده بر روی کودکان در استرالیا نشان داد کودکانی که در سنین مدرسه  در فعالیت های خارج از منزل شرکت می کنند، بینایی بهتری نسبت به کودکانی دارند که زمان بیشتری را در خانه می گذرانند. در ادامه افرادی که در فضای باز ورزش می کنند کمتر خسته می شوند و کمتر شانس ابتلا به چاقی و شرایط مرتبط را دارند. تحقیقات Forest Bathing همچنین نشان داد که با تحریک تولید پروتئین های ضد سرطان، پیاده روی یا مسافرت های مکرر به بیابان به بیماران در مبارزه با سختی بیماری کمک می کند. ا

اثرات طبیعت بر روانشناختی افراد

طبیعت به تنظیم سیستم عاطفی کمک می کند و عملکرد های حافظه را بهبود می بخشد. مطالعه ای در مورد فواید شناختی طبیعت نشان داد  گروه هایی هایی که در طبیعت پیاده روی می کنند نسبت به گروه هایی هایی که در خیابان های شهری قدم می زنند در یک تست حافظه بسیار بهتر عمل می کنند. طبیعت اثر بسیار زیادی هم‌ بر افسردگی دارد.‌ مطالعات نشان داده است افرادی که از اختلالات افسردگی خفیف تا بزرگ رنج می برند، هنگام قرار گرفتن در معرض طبیعت، خلق و خوی قابل توجهی از خود نشان می دهند. نه تنها این، بلکه آن ها همچنین احساس انگیزه و انرژی بیشتری برای بهبودی و بازگشت به حالت طبیعی خود خواهند داشت. تحقیقات اخیر نشان داده است که بودن در فضای باز با کاهش هورمون استرس کورتیزول باعث بهبود روند فکری و ذهنی می شود. این مسئله حتی ما را در مقابل مشکلات ناشی از استرس مانند فشار خون یا تپش قلب هم محافظت می کند. یک ‌نکته بسیار مهم نیز این است که طبیعت گردی و سایر فعالیت های موجود در فضای باز باعث ایجاد توجه و تمرکز می شود. مطالعه ای در دانشگاه کانزاس نشان داد که گذراندن وقت بیشتر در فضای باز و زمان کمتری با دستگاه های الکترونیکی می تواند مهارت حل مسئله را افزایش داده و توانایی های خلاقیت را بهبود بخشد.

روانشناسی محیط و اثرات آن

روانشناسی محیطی مطالعه رفاه انسان در ارتباط با محیطی است که در آن زندگی می کند. این شاخه از علم بر روابط موجودات زنده (به ویژه انسان) با طبیعت متمرکز است و پویایی همزیستی فرد و محیط را مطالعه می کند. ریشه روانشناسی محیط در این باور است که طبیعت نقش بسزایی در رشد و رفتار انسان دارد. به عبارتی باور دارد که طبیعت در نحوه تفکر، احساس و رفتار ما با دیگران سهمی حیاتی دارد. روانشناسی محیط اصول خاصی دارد. وابستگی انسان به طبیعت، تکامل را تایید می کند. این در حالی است که طبق روانشناسی محیط تماس با نور طبیعی درمانی است و تأثیرات فوری مثبتی بر استرس، فشار خون و سیستم ایمنی بدن دارد. ارتباطات قوی با محیط باعث تقویت ایده فرد و فضا و افزایش درک محیط می شود. انسان ها همیشه قادر به بهبود محیطی هستند که در آن زندگی می کنند. انسان ها سازگاری فعال با تغییرات جامعه و محیط دارند. آن ها هویت و وابستگی های اجتماعی خود را با توجه به فضای فیزیکی که در آن زندگی می کنند، تغییر شکل می دهند.

اثرات طبیعت بر بدن افراد

سلامت جسم لازمه‌ی داشتن ذهنی سالم (ذهن فعال و روان آرام، تاثیر طبیعت بر بینایی و انتقال احساس خوشایند صدای آب، پرندگان، نسیم و …..)

طبیعت گردی و استحکام استخوان ها (راه رفتن)

طبیعت گردی تضمینی برای سلامت قلب (تنفس هوای تازه)

بهبود خواب با گردش در طبیعت (طبیعت گردی نیاز به انرژی زیادی دارد که باعث آماده شدن بدن برای خواب در شب می‌شود)

کاهش تنش‌های فردی با طبیعت گردی (طبیعت گردی موجب کاهش سطح تنش در فرد و در نتیجه کاهش میزان بیماری هایی نظیر افسردگی می‌شود)

آزادی از قیدِ تعلق داشتن به چیزی یا جایی (وقتی کمی ارتفاع می‌گیرید تمام قوانین و مقرراتی که مردم بر روی زمین برای همدیگر گذاشته‌اند به پایان می‌‎رسد، مانند بالا رفتن از یک تفرجگاه)

سفر به درون طبیعت باعث افزایش خلاقیت می شود

قوی کردن ارتباط با دوستان (قرار گذاشتن برای طبیعت گردی باعث ارتباط بیشتر با دوستان و شادی و خوشحالی جمع می‌شود، مانند اشتراک تجربه صعود به قله کوه ها)

تاثیر طبیعت بر سلامت روان انسان و کاهش اضطراب و استرس (سطح دو هورمون کورتیزول و آلفا-آمیلاز) 

ویتامین D مورد نیاز بدن تامین می‌شود (دریافت انرژی مستقیم از خورشید)

استان لرستان با طبیعت خدادادی خود، دارای تمامی آیکون های بالا است و می تواند جایگاه بسیار مناسبی برای علاقه مندان به فرار از یکنواختگی زندگی شهری باشد.

مقاله زیر می تواند به دیدگاه علاقه مندان کمک بسیاری نماید.

زینب حاجری/ نائب رئیس شرکت پژوهشی- آموزشی گردشگری کاسیت نشیان زاگرس

منابع:

https://www.mentalhealth.org.uk/campaigns/thriving-with-nature/blog/connection-nature-can-benefit-our-wellbeing

https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3284184

سایکلالیجی تودی

http://home.mehromah.ir/consultation/motivational-content/14994

[ زینب حاجری ]

کارشناس مدیریت جهانگردی
کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی
نایب رئیس شرکت پژوهشی - آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول آموزش شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول تولید محتوای شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *