مطالب پیشنهادی:

این متن با تلاش و همت بانو زینب حاجری، نائب رئیس شرکت پژوهشی – آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس در طول یک ماه (آبان ماه 1399) ترجمه شده است.

صنعت در حال برداشتن گام هایی برای آماده شدن برای شروع مجدد است

بحران فعلی همچنان بر مسافرت ها و مشاغل گردشگری از هر اندازه تأثیر می گذارد. از بزرگترین شرکت های هواپیمایی بین المللی گرفته تا کوچکترین دارندگان هتل های مستقل. پاسخ فوری توسط این مشاغل قابل درک است که بر طراحی پیشگیرانه برنامه ها برای بقا-کوتاه مدت با تکامل بحران، این صنعت اکنون با دولت ها در حال شناسایی اولویت های اصلی و تسهیل کار است.

نگرانی اساسی و عدم اطمینان مداوم برای بسیاری از مشاغل گردشگری در تمام بخشهای این بخش، شرایطی است که به آنها اجازه بازگشایی و فعالیت داده می شود و اینکه آیا فعالیت در این شرایط برای این کسب و کار زنده خواهد بود یا خیر. در پاسخ، فعالان صنعت در ارائه استانداردهای جدید عملیاتی فعال بوده اند.

پروتکل هایی که به دنبال محافظت از کارگران، بازگرداندن اعتماد به نفس مسافران، حصول اطمینان از فاصله اجتماعی و اجرای استانداردهای لازم نظافت و بهداشت هستند. WTTC پروتکل های جهانی جدیدی را برای راه اندازی مجدد جهانگردی به نام “سفرهای ایمن” ارائه کرده است، در حالی که در 4 مه 2020، صنعت سفر ایالات متحده راهنمایی های مفصلی را برای مشاغل مرتبط با سفر ارائه داده است تا به مشتریان و کارمندان خود در هنگام خروج از COVID ایمن باشد. -19 بیماری همه گیر.

دولت ها از واکنش به بحران به سمت آماده سازی برای بهبودی پیش می روند

حمایت دولت در مرحله اول بحران معطوف به اقدامات فوری و کاهش فوری برای محافظت از بازدید کنندگان و کارگران و اطمینان از تداوم تجارت پس از اعمال اقدامات مهار شده است. حمایت ها عمدتا معطوف به رساندن کمک های مالی به گسترده ترین شبکه ممکن کارگران و مشاغل، در اسرع وقت بوده است. با کم شدن اقدامات مهار، اقدامات بعدی جابجایی مسافران، پشتیبان گیری و فعالیت مشاغل گردشگری و بازگشت افراد به کار خواهد بود. این یک کار مهم، اما پیچیده و چالش برانگیز است.

در حالی که تأثیرات گردشگری میان مدت و بلند مدت COVID-19 بین کشورها، مقصد و بخشهای مختلف متفاوت خواهد بود ، واضح است که برای باز شدن در حالی که ویروس هنوز در حال گردش است ، دولت ها باید متعادل، اندازه گیری شده و هماهنگی عمل سیاست در سطح محلی، ملی و بین المللی، به منظور محافظت از مردم، در حالی که از دست دادن شغل و تعطیلی مشاغل در فوری و بلند مدت به حداقل می رسد. OECD نقشه ای از اقدامات اقتصادی COVID-19 کشور به کشور را ایجاد کرده است که در پیوند موجود است.

کشورها برای پاسخگویی به بحران گام های استثنایی برداشته اند. در حالی که اقدامات پاسخگویی كشور همچنان به موضوعات بهداشت عمومی متمركز است، دولت ها نیز به سرعت اقدام به ایجاد ابتكارات خارق العاده برای كاهش تأثیر اقتصادی ویروس كرونا در مشاغل و كارگران كرده اند. این موارد غالباً به صورت بسته های محرک در سطح اقتصاد، اغلب شامل تزریق نقدینگی و تخفیف مالی (به عنوان مثال از طریق وام، تعطیلات مالیاتی یا تعویق مالیات، برنامه های تضمین) در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، ابتکار عمل سرمایه گذاری 37 میلیارد یورویی کمیسیون اروپا از اول آوریل برای تأمین نقدینگی به مشاغل کوچک و بخش مراقبت های بهداشتی لازم الاجرا شد.

این طرح توسط بخش سرمایه گذاری Coronavirus Plus (CRII+)، طراحی شده است تا تمام پشتیبانی غیر استفاده شده از اروپا را فعال کند. 47. صندوق های ساختاری و سرمایه گذاری برای همکاری کامل.

بخش گردشگری از این محرک های اقتصادی و اقدامات حمایتی، که مربوط به کارگران و مشاغل گردشگری در هر ابعادی است، بسیار بهره مند است. در برخی از کشورها، گردشگری نیز به عنوان یک بخش هدف برای پشتیبانی در این چارچوب ها تعیین می شود، به رسمیت شناختن میزان تأثیرگذاری این بخش. با توجه به فشارهای چشمگیری که اقتصاد جهانگردی با آن روبرو است، و با تکامل اوضاع، بسیاری از کشورهای OECD نیز در حال اقداماتی برای معرفی اقدامات ویژه گردشگری برای مقابله با تأثیرات فوری بر این بخش و تسهیل بهبود آن هستند. دولتها همچنین تدابیر اندیشیده شده را برای برآوردن بهتر نیازهای مشاغل گردشگری و کل بخش تنظیم می کنند.

بیشتر ابتکارات در مرحله واکنش اضطراری و تخفیف برای تأمین برخی از تداوم درآمد کارگران گردشگری و اطمینان از این است که مشاغل گردشگری در موقعیتی هستند که با پایان اقدامات مهار و همچنین کمک به کارگران گردشگری، عملیات را از سر بگیرند. در حالی که در بسیاری از کشورها از کارگران محافظت شده است (به عنوان مثال برخی از دولت ها حقوق بیش از نیمی از نیروی کار را پرداخت می کنند)، در دراز مدت این کار پایدار نیست – هنگامی که مشاغل بتوانند دوباره باز شوند، مقیاس کامل از دست دادن شغل آشکارتر خواهد شد به همین ترتیب برای مشاغل، مبارزه برای باز ماندن با لغو محدودیت های سفر به پایان نخواهد رسید.
به طور خاص، تخفیف مالی برای تجارت جهانگردی از طریق قوانین استثنایی و تغییر قوانین پشتیبانی می شود، به عنوان مثال به کسب و کارها اجازه می دهد که به جای بازپرداخت پول، کوپن به مشتری ارائه دهند، در صورتی که پس از استفاده از کوپن پس از استفاده قبلی، ممکن است توسط مصرف کنندگان ادعا شود. دوره تعیین شده سیاست گذاران در حال محافظت از مصرف کنندگان گردشگری و ارائه اطلاعات به موقع هستند. اقدامات دیگر در حال اجرا شامل ایجاد كمیته های كابینه یا گروه های كاری مربوط به COVID (به عنوان مثال كانادا، فرانسه، ایرلند، نیوزیلند) برای اطمینان از رهبری و هماهنگی كل دولت در زمینه های سیاست گذاری و به عنوان بستری برای تعامل صنعت و تدوین برنامه های بهبودی موثر.

یک نمای کلی از پاسخ سیاست های کشور به بیماری همه گیر COVID-19 ، سه دسته اصلی پاسخ و انواع پاسخ ها را برجسته می کند که همچنان در حال تکامل هستند

حمایت از مردم، مشاغل (به ویژه شرکت های متوسط و متوسط) و مقاصد بحران زده

دولت ها گام های بی سابقه ای را برای پاسخگویی به بحران از طریق بسته های محرک اقتصاد عمومی برداشته اند، با این حال، کارهای بیشتری باید انجام شود، و به سرعت، در یک سطح بخشی با راه حل های خلاقانه برای حمایت از مشاغل گردشگری و کارگران، اعتماد به نفس مسافران را بازیابی می کند و آماده است با برداشته شدن اقدامات مهار، تقاضا را تحریک کنید. این بحران همچنین نشان دهنده نیاز اساسی سیاست گردشگری برای اتخاذ یک رویکرد دولت یکپارچه است تا اقدامات پاسخگویی سازگار و مکمل بسته های محرک اقتصادی کلی (به عنوان مثال اقدامات حمایتی برای SME ها و کارگران) باشد.

 • محافظت از بازدید کننده گردشگران خارج از محیط عادی خود معمولاً از کمبود اطلاعات رنج می برند و کشورها در حال ارائه اقدامات برای کمک و اطلاعات به چندین زبان و قالب هستند.
 • پشتیبانی از کارگر و تجارت بخش گردشگری از اقدامات بین بخشی كه توسط دولت ها برای ایجاد انعطاف پذیری و آسایش كارگران ارائه شده است، سود می برد. برخی از کشورها اقداماتی را با هدف اشتغال آزاد انجام داده اند که به ویژه برای بسیاری از مشاغل کوچک و کوچک گردشگری مربوط است. در کشورهایی که تأثیر همه گیر بر مشاغل گردشگری به ویژه قابل توجه بوده است، بسیاری بر ارائه کمک مالی به SME های جهانگردی مانند پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به تعویق افتاده متمرکز شده اند. پشتیبانی غیر مالی نیز ارائه می شود، از جمله ارائه اطلاعات و خدمات مشاوره ای برای مطابقت با قوانین جدید.
 • پشتیبانی از مقصد تأثیر همه گیری در مقصد بسته به عوامل مختلفی متفاوت است و بیشترین وابستگی آنها به بازارهای بین المللی بیشتر است (مناطق شهری، روستایی و طبیعی). سایر عوامل کلیدی عبارتند از: ماهیت پیشنهاد گردشگری، تأثیر محدودیت های سفر بر گردش بازدیدکنندگان، مقیاس و پیچیدگی فعالیت های تجاری، اندازه بازار گردشگری داخلی و جایگاه گردشگری در اقتصاد گسترده تر. پاسخهای متناسب اغلب لازم است.

تلاش های دولت برای کمک به دولت شامل کمپین های ارتباطی برای جلوگیری از شیوع ویروس، پشتیبانی برای ایجاد انعطاف پذیری و آسایش برای شرکت ها و کارگران در کاهش ساعات کار، اخراج موقت و مرخصی استعلاجی، تزریق نقدینگی و سایر ابزارهای مالی (به عنوان مثال تخفیف مالیاتی، ضمانت نامه ها، کمک های بلاعوض)، برای اطمینان از بقای تجارت در دوره فوری، اقدامات مربوط به خرید و تأخیر تأدیه ها و اقدامات برای کمک به تصویب SME فرآیندهای جدید کار و پیدا کردن بازارهای جدید. نمونه هایی از ابتکارات خاص کشورها در آورده شده است.

در بیشتر کشورها ، مشاغل گردشگری از اقدامات محرک اقتصادی نیز بهره مند می شوند. در ایالات متحده، بخش سفر و جهانگردی از یک بسته محرک اقتصادی 2 تریلیون دلاری برای همه مشاغل بهره مند خواهد شد که شامل گلدان های بودجه ای است که برای صنایع آسیب دیده از جمله خطوط هوایی، فرودگاه ها و آژانس های مسافرتی اختصاص یافته است. این بسته از طریق ترکیبی از اقدامات از جمله پرداخت نقدی، وام ، کمک های بلاعوض و ضمانت نامه ارائه می شود.

تمرکز بر حمایت از بازدید کنندگان و کارگران: پاسخ های انتخاب شده سیاست گردشگری COVID-19

آژانس گردشگری ژاپن 3.6 میلیارد JPY هزینه خواهد کرد تا اطلاعات دقیق به موقع را به مسافران بین المللی ارائه دهد و مقاصد گردشگری را جذابتر کند تا به زودی پس از پایان همه گیری، گردشگران را به خود جلب کند.

در ایرلند، فائلت ایرلند در حال نهایی کردن دستورالعمل های دقیق این بخش، با مشورت با صنعت گردشگری و مقامات مربوطه است، تا به مشاغل گردشگری کمک کند تا مطابق با پروتکل ملی “بازگشت به کار با خیال راحت” مطابق با نیازهای مسافت و تمیزکاری اجتماعی باشند.

 در ایتالیا، پس از اقدامات موقت در 19 مارس برای حمایت از بخش گردشگری، اقدامات جدیدی برنامه ریزی شده است، از جمله برای اخراج کارگران فصلی تا پایان ماه جولای، و استراحتگاه های دریایی و فضای باز برای کارهای تعمیر و نگهداری معمولی.

در کره، جهانگردی به عنوان یک بخش حمایت از اشتغال ویژه تعیین شده است و برای حمایت از اشتغال واجد شرایط است که حداکثر 90٪ از کمک هزینه مرخصی سالانه را به مدت 6 ماه برای حمایت از حفظ شغل در این بخش فراهم کند.

 در نروژ، نرخ مالیات بر ارزش افزوده، که برای حمل و نقل مسافر، محل اقامت و اکثر رویدادها و جاذبه های فرهنگی اعمال می شود، از 31٪ به 8٪ تا 31 اکتبر 2020 کاهش یافته است.

 در لهستان، وزارت گردشگری یک راهنمای پرسش و پاسخ برای مسافران و مجریان تور. این راهنما به آیین نامه هایی اشاره دارد که حقوق نهادهای بازار گردشگری را مشخص می کند، با تأکید ویژه بر مقرراتی که ممکن است در شرایط فعلی اعمال شود.

اسپانیا، دستورالعمل هایی را تهیه کرده است که توسط: وزارت کار و اقتصاد اجتماعی در مورد چگونگی فعالیت در جنبه های مربوط به کار در زمینه ویروس کرونا ویروس، وزارت صنعت ، تجارت و گردشگری در مورد شیوه های خوب برای مشاغل و کارگران در جهانگردی بخش

 انگلستان یک طرح حفظ شغل Coronavirus معرفی کرده است که در آن کارفرمایان کوچک و بزرگ واجد شرایط تقاضای کمک هزینه دولت برای 80٪ حقوق کارگران حداکثر تا 2500 GBP در ماه خواهند بود. این طرح به تاریخ 1 مارس تغییر خواهد یافت. در 12 ماه مه، وزیر امور خارجه این طرح را تا پایان اکتبر سال 2020 تمدید کرد و جزئیات بیشتر تا پایان ماه مه به اشتراک گذاشته خواهد شد. مقیاس بسته های امدادی معرفی شده برای پشتیبانی و اطمینان از بهبود سریع مشاغل و مقاصد گردشگری فوق العاده است و برای مشاغل از هر اندازه در سراسر زنجیره تأمین گردشگری اعمال می شود. به عنوان مثال ، پرتغال 1.7 میلیارد یورو برای حمایت از ارائه دهندگان محل اقامت، رستوران ها و آژانس های مسافرتی اختصاص داده است، در حالی که در استرالیا بسته هواپیمایی کمک هزینه بازپرداخت را فراهم می کند و طیف وسیعی از هزینه های دولت را برای صنعت از جمله مالیات بر ارزش افزوده سوخت هواپیما، هزینه های برای عملیات هواپیمایی داخلی و هزینه های امنیتی هواپیمایی داخلی و منطقه ای – هزینه کل اقدامات 715 میلیون استرالیا برآورد شده است.

تمرکز بر بقای مشاغل و پشتیبانی از مقصد: پاسخ های منتخب سیاست گردشگری COVID-19

در استرالیا، یک طرح ضمانت SME از حداکثر 40 میلیارد استرالیا وام به SME ها با گردش مالی کمتر از 50 میلیون استرالیا، از جمله بازرگانان منفرد و سازمان های غیر انتفاعی پشتیبانی خواهد کرد، دولت تا 50 درصد وام های جدید را تضمین می کند. مسائل مربوط به وام دهندگان واجد شرایط تا 30 سپتامبر 2020. علاوه بر این، تسهیلات سرمایه گذاری صادراتی COVID-19 یک تسهیلات 500 میلیون AUD برای کمک به صادرکنندگان استرالیایی با سودآوری قبلی است که تجارت آنها تحت تأثیر COVID-19 قرار گرفته است. صادرکنندگان می توانند از طریق تسهیلات به وام های 250،000 تا 50 میلیون استرادیان دسترسی داشته باشند.

در کرواسی مجموعه ای از اقدامات را برای حمایت از مشاغل گردشگری اجرا کرد از جمله: به تعویق انداختن پرداخت هزینه ها، مالیات گردشگری و افزایش نقدینگی. علاوه بر اقدامات خاص گردشگری ، مداخلات اقتصادی عمومی با درج گردشگری در حوزه صندوق ضمانت صادرات با هدف ایجاد صدور ضمانت نامه برای وام های بانك برای نقدینگی اضافی ، از این بخش حمایت می كند.

در فرانسه، دولت شرایط لغو رزرو سفر (و مشابه آن) را تغییر داد تا اجازه دهد بازپرداخت با اعتبار یا کوپن معادل مبلغی برای خدمات آینده جایگزین شود. هدف این است که از خروج فوری وجه نقد جلوگیری کرده و به مشاغل کمک کند تا مرحله بسیار دشواری را پشت سر بگذارند، در صورتی که مشتریان از واچر استفاده نکنند، واجد شرایط درخواست بازپرداخت پس از 18 ماه هستند. در یونان، یک خط ارتباطی باز ایجاد شده است تا اپراتورهای گردشگری، مشاغل و نمایندگان بازار بتوانند با وزارت گردشگری تماس بگیرند تا مسائل جدید را برطرف کنند، در حالی که اطلاعات اصلی نیز از طریق وب سایت وزارت منتشر می شود.

در یونان، یک خط ارتباطی باز ایجاد شده است تا اپراتورهای گردشگری، مشاغل و نمایندگان بازار بتوانند با وزارت گردشگری تماس بگیرند تا مسائل جدید را برطرف کنند، در حالی که اطلاعات اصلی نیز از طریق وب سایت وزارت منتشر می شود.

 در ایسلند، پرداخت و اخذ مالیات اقامت شبانه (مالیات شب و تخت) از 1 آوریل 2020 تا 31 دسامبر 2021 به حالت تعلیق در می آید ، در حالی که ساکنان بالای 18 سال به طور مشترک 1.5 میلیارد ISK بن کارت سفر از دولت دریافت می کنند، برای هزینه های داخلی.

کره مقررات آرامش بخشی برای حمایت از بخش گردشگری در دوره COVID خواهد بود. این اقدامات شامل ساده سازی سیستم طبقه بندی هتل ها، مشروعیت بخشیدن (نهادینه سازی) به اشتراک گذاری سیستم عامل های اقامت در اقتصاد، و ترویج تفریحات و گردشگری در جنگل ها و اجرای مقررات خاص آرام برای صنعت کمپینگ است.

در نیوزیلند، برنامه گذار گردشگری به مشاغل محوری به سمت بازارهای داخلی و استرالیا، خواباندن یک کسب و کار یا سایر گزینه ها مشاوره و پشتیبانی ارائه می دهد. گردشگری نیوزیلند (TNZ) بینش و دیدگاه مشتری در مورد شرایط بازار خارج از کشور را فراهم می کند. Turismo de Portugal خدمات پشتیبانی آنلاین تخصصی را ارائه داد که توسط تیمی متشکل از 60 مربی از مدارس هتل و جهانگردی ارائه شده است، که به ارائه خدمات مشاوره ای به مشاغل در پرداختن به مسائل خاص عملیاتی ، کمک می کنند تا برنامه های پیش بینی شده برای COVID-19 را طراحی کنند.

در اسپانیا اقدامات اقتصادی ارائه شده برای پاسخگویی به بحران COVID-19 شامل تعلیق سود و پرداخت اصلی وامهایی است که قبلاً توسط دبیرخانه امور خارجه جهانگردی اعطا شده و به تعویق انداختن سود پرداختی و / یا اصل وام توسط مناطق به شرکتها و خود اشتغالی تحت تأثیر این بحران.

در سوئد، به عنوان بخشی از بسته بحران 300 میلیارد کرون برای کمک به مشاغل درگیر، دولت تضمین های اعتباری را برای شرکت های هواپیمایی در سال 2020 حداکثر 5 میلیارد کرون ارائه داده است که 1.5 میلیارد کرون برای SAS در نظر گرفته شده است. انجمن اعتبار هتل سوئیس تعویق تاخیر وامهای حداکثر یک ساله را به مشتریان موجود اعطا می کند. قوانین کمک های دولتی اتحادیه اروپا کشورهای عضو را قادر می سازد تا به شرکت ها کمک کنند تا با کمبود نقدینگی و نیاز به کمک فوری برای نجات مقابله کنند. کشورهای عضو می توانند خسارات شرکتها را به طور مستقیم ناشی از وقایع استثنایی از جمله اقدامات در بخشهایی مانند هواپیمایی و جهانگردی جبران کنند.

در حالی که نروژ و انگلستان ، هر دو نقش مهم سازمان های مدیریت مقصد (DMO) را در ارائه حمایت حیاتی و راهنمایی های تخصصی از SME های گردشگری در دوره پس از COVID شناسایی کرده اند. به عنوان مثال VisitEngland، یک صندوق 1.3 میلیون GBP را اداره کرده است تا از عملکرد مستمر DMO در طی همه گیری اطمینان حاصل کند. ضمن شناخت ماهیت استثنایی اقدامات پاسخگویی کشور و چالشهایی که دولتها برای تنظیم برنامه های جدید در یک بازه زمانی کوتاه مدت با آن روبرو بوده اند، پیام پیوسته ای که از نمایندگان صنعت بر می آید، نیاز فوری به تزریق نقدینگی فوری برای مشاغل در سراسر زنجیره تامین گردشگری است و بسته های محرک اقتصادی و اقتصادی به موقع به بخش گردشگری نمی رسند. اقدامات دیگر برای حمایت از مشاغل و مقاصد در آورده شده است.

بازگشایی اقتصاد گردشگری

چالش ماههای آینده این خواهد بود که چگونه اقدامات کاهش اضطراری را به اقدامات بلندمدت بهبودی و محرک تبدیل کنیم که می تواند به طور مثرتری از بهبود بخش و به ویژه آن دسته از مشاغل قابل دوام پشتیبانی کند که ممکن است در رنج باشند ، اما برای عملکرد دوباره سیستم گردشگری مهم هستند. . این یک چالش به خصوص پیچیده است ، زیرا برخی از مشاغل قابل استفاده قبل از همه گیری ممکن است در دوره پس از COVID نباشند ، با اعمال فاصله اجتماعی و سایر محدودیت هایی که برای مدت زمان نامعلومی اعمال خواهند شد. یک بررسی خاص برای دولت ها تعیین زمان مناسب برای ارائه پشتیبانی تجاری و مشخص کردن مشاغل مورد حمایت خواهد بود. همچنین توجه به اینکه چه مواردی برای اصلاح بهتر نیازهای مشاغل گردشگری لازم است ، به اقدامات فعلی توجه شود.

زمینه های اصلی اقدامات دولت ها عبارتند از:

 • با استفاده از اقدامات هماهنگ و نیروهای ویژه. برخی از کشورها مکانیزم های هماهنگی مانند کمیته های کابینه و کارگروه ها را برای نظارت بر تأثیر همه گیر بر جهانگردی و پاسخگویی به وضعیت در حال تکامل سریع ایجاد کرده اند (به عنوان مثال کانادا ، فرانسه و ایرلند). هدف این سازوکارها اغلب شناسایی این زیربخش ها در بیشترین پریشانی و در صورت نیاز به کمک فوری و همچنین تهیه نقشه های راه حمایتی و برنامه های عملیاتی است. گفتگو با صنعت برای اطمینان از اقدامات پاسخگویی هدفمند و کارآمد در اولویت قرار گرفته است.
 • رفع محدودیت های سفر. در حال حاضر عدم اطمینان زیادی در مورد رفع محدودیت سفر وجود دارد. هماهنگی در داخل و در سراسر کشورها در تأمین نیازهای بهداشتی و در عین حال امکان بهبود گردشگری در زمان مناسب کلیدی خواهد بود. در این راستا، برخی از کشورها با پرونده های ویروس کرونا ویروس مشابه و فرآیندهای مدیریت پرونده (به عنوان مثال آزمایش و ردیابی در مقابل دوره های قرنطینه) در حال کشف فرصت ها برای باز کردن “راهروها” یا “حباب” سفر به عنوان اولین قدم برای گشودن کشورها به جهانگردی بین المللی هستند.
 • بازیابی اعتماد به نفس مسافر و تحریک تقاضا. یک نظرسنجی از IATA، که در 21 آوریل منتشر شد، نشان می دهد که 40٪ از پاسخ دهندگان قصد دارند قبل از سفر، پس از رفع محدودیت ها، شش ماه یا بیشتر صبر کنند . مسافران باید از ایمنی سفر اطمینان داشته باشند و دولت ها برای ایجاد استانداردهای جدید از نظر ایمنی، بهداشت، آزمایش و روش ها باید با بخش خصوصی همکاری کنند. به همین ترتیب، دولت ها باید گام هایی را برای اطمینان از آسودگی جوامع مقصد بردارند، زیرا مزایای مربوط به بازگشت بازدیدکنندگان بیش از هر گونه نگرانی در مورد خطرات احتمالی سلامتی است. برخی از کشورها برای اطمینان بخشیدن به بازدیدکنندگان (به عنوان مثال پرتغال ، اسرائیل) برچسب هایی ایمن و تمیز معرفی کرده اند، در حالی که استفاده از ابزارهای دیجیتال نیز در حال بررسی است (به عنوان مثال برنامه ایمن ساحل در پرتغال). کشورها همچنین به دنبال توسعه بیشتر بازارهای داخلی و جایگزین و ترویج یک تصویر مثبت هستند که از بیماری همه گیر COVID-19 خارج می شوند (به عنوان مثال استرالیا، یونان، اسرائیل و ایتالیا).

از نظر پشتیبانی مشاغل و مشاوره ، سازمان توسعه گردشگری ایرلند، مجموعه ای از آموزشهای پشتیبانی و مشاوره ای را برای مشاغل گردشگری ارائه می دهد تا آنها را قادر به پاسخگویی به چالش ها و تهدیدهای موجود در این بخش کند. علاوه بر این، برای کمک به مشاغل گردشگری مطابق با پروتکل ملی “بازگشت به کار با امنیت”، مطابق با پروتکل ملی”بازگشت به کار با امنیت”، در حال حاضر با مشورت با صنعت گردشگری و مقامات مربوطه، دستورالعمل های دقیق این بخش را نهایی می کند.

تمرکز بر اقدامات هماهنگی: پاسخ های منتخب سیاست گردشگری COVID-19

در بلژیک نیروهای ویژه منطقه ای ارگانهای دولتی و بخش خصوصی را گرد هم می آورند. اینها در حال کار بر روی برنامه های بهبودی برای دوره پس از COVID-19 و با بررسی های منظم هستند. اطلاعات مفید بصورت س FAالات متداول درباره بحران و اقدامات دولت ملی و منطقه ای برای به چالش کشیدن آن دسته و توزیع می شود.

در کانادا، وزیر مسئول گردشگری بخشی از کمیته کابینه پاسخ فدرال به بیماری ویروس کرونا است، که برای اولین بار در 5 مارس تشکیل جلسه می دهد و به طور منظم برای اطمینان از رهبری و هماهنگی دولت در کل سیاست ها دیدار می کند مناطق.

در فنلاند، گروه کاری بین وزیری (MiniMatka) به تهیه بازنگری استراتژی ملی گردشگری برای سالهای 2020-2020 کمک خواهد کرد. این شامل اهداف و اقدامات به روز شده ای است که در مرحله بهبودی انجام خواهد شد.

 در یونان، کمیته هماهنگی دولتی با نمایندگان همه وزارتخانه ها ایجاد شد. اهداف استراتژیک کمیته بازیابی گردشگری گشودن مشاغل در اسرع وقت، حفظ ایمنی مقصد از نظر بهداشت عمومی، پشتیبانی از کل زنجیره ارزش صنعت گردشگری (بنگاه های گردشگری و کارمندان) است. علاوه بر این، شورای گردشگری منطقه ای ابزار ارتباطی ارزنده ای را برای هماهنگی توسعه و ارتقا گردشگری، از جمله مدیریت بحران، فراهم می کند.

اداره حمل و نقل، جهانگردی و ورزش ایرلند یک گروه نظارت بر جهانگردی COVID-19 را تشکیل داد که متشکل از ذینفعان صنعت، آژانس های گردشگری ایالتی و مقامات دپارتمان است. این گروه، که از زمان آغاز این بحران به طور منظم ملاقات می کند، در حال نظارت بر ایجاد اختلال در بخش، تسهیل اشتراک سریع اطلاعات و کمک به تدوین یک برنامه بهبود است.

در انگلستان، گروه پاسخگویی به رویدادهای صنعت گردشگری (TIER) مجمع اصلی برای جمع آوری اطلاعات در مورد تأثیر و واکنش به بیماری همه گیر، و تغذیه دولت و به اشتراک گذاشتن هرگونه توصیه عملی به محض دسترسی است. گروهی به ریاست VisitBritain است و از سازمانهای اصلی صنعت گردشگری، مشاغل، DMO ها و دولت، از جمله دپارتمان دیجیتال، فرهنگ، رسانه و ورزش تشکیل شده است. این یک محفل برای صنعت فراهم می کند تا نگرانی ها، چالش ها و مشاهدات را برای بحث با دولت انگلستان مطرح کند.

در حالی که در فنلاند بود، مطالب آموزش آنلاین رایگان در زمینه دیجیتالی شدن مشاغل گردشگری را راه اندازی کرده است.

تمرکز بر بازیابی اعتماد به نفس و تحریک تقاضا: پاسخ سیاست گردشگری COVID-19

در فنلاند، گردشگری داخلی توسط یک کمپین “100 دلیل سفر به فنلاند” که سازمان های مختلف در آن مشارکت دارند و در بودجه شرکت می کنند تحریک می شود. در یونان، یک پلتفرم آنلاین با نام “یونان از خانه” توسط وزارت گردشگری، سازمان گردشگری یونان و بازاریابی یونان با پشتیبانی Google راه اندازی شد که هدف آن تقویت تصویر مثبت کشور در طی همه گیر COVID-19 است. این پلتفرم همچنین با هدف حفظ علاقه بازدیدکنندگان بالقوه، از یوتیوب استفاده می کند، و ساعتها فیلم شامل شخصیت های مشهوری از جمله ستاره تنیس استفانوس تسسیسپاس و بازیکن بسکتبال NBA جیانیس آنتتوکونمپو می شود.

 در ایسلند، اقدامات مربوط به بازیابی شامل اولین کوپن های مسافرتی داخلی و کمپین تبلیغاتی داخلی و به دنبال آن یک کمپین تبلیغاتی بین المللی هنگام رفع محدودیت های سفر است.

در اسرائیل، وزارتخانه و همچنین برخی مقامات محلی برای افزایش اشتها و زنده نگه داشتن تورهای به تعویق افتاده، تورهای مجازی آنلاین از سایت ها و جاذبه های مختلف کشور صادر کرده اند. از 5 مه، کسب و کارها، از جمله اقامتگاه های روستایی، هتل ها و اقامتگاه ها، ذخیره گاه های طبیعی، میراث طبیعی و پارک های ملی، تحت مقررات دقیق بهداشت مجاز به افتتاح هستند. به دلیل انزوای نسبی و تعداد کم اتاق، تختخواب و صبحانه روستایی و شهری اولین کسی است که برای گردشگران باز می شود. برای دستیابی به استانداردهای بالای نظافت، آموزش کارگران بر اساس رهنمودهای جدید، به روزرسانی تهویه هوا و فاصله اجتماعی، امکانات اقامتی مورد نیاز خواهد بود.

 در ژاپن، یک بسته اقتصادی اضطراری (ارائه شده در 7 آوریل) شامل اقدامات تحریک کننده تقاضای شدید برای گردشگری است، که به دنبال حمایت از اقتصاد پس از حل همه گیر COVID-19 است. اقدامات محرک تقاضا شامل یارانه جدیدی به مبلغ بیش از 10 میلیارد دلار به صورت تخفیف و ووچر به مصرف کنندگان برای حمایت از گردشگری، حمل و نقل، خدمات غذایی و مشاغل مربوط به رویدادها برای ایجاد فوری بهبود پس از همه گیری است.

آژانس گردشگری ژاپن برای تلاش برای جذاب ساختن مقاصد گردشگری، بهبود فضای سفر و انجام تبلیغات برای گردشگران بین المللی، پس از پایان همه گیری، 2.2 میلیارد دلار برای جذب گردشگر هزینه خواهد کرد توریسمو پرتغال ارتباطات مقصد خود را ازCantSkipPortugal به CantSkipHope تبدیل کرد، یک پیام امید برای همه و متناسب با لحظه عدم اطمینان که در آن زندگی می کنیم.

همچنین از بخشهای بازاریابی و کلیه هیئتهای خارج از کشور تمرکز مجددی صورت گرفته است: جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد بازارها و ارائه این اطلاعات بصورت هفتگی به شرکتها، تهیه محتوای دیجیتال برای آموزش الکترونیکی اپراتورهای ملی در هر بازار.

کمیسیون اروپا، در تاریخ 13 مه، بسته ای را در مورد گردشگری و حمل و نقل در سال 2020 و بعد از آن منتشر کرد 50. این شامل دستورالعمل ها و توصیه هایی برای کمک به کشورهای اتحادیه اروپا است که به تدریج محدودیت های سفر را بردارند، به کسب و کارها اجازه می دهد تا بازگشایی شوند و اعتماد به نفس مسافران را برای فصل تابستان بازگردانند. این بسته راهنمایی ها و توصیه هایی را در اختیار شما قرار می دهد:

 • بازگرداندن ایمن حرکت آزاد بدون محدودیت و بازگشایی مرزهای داخلی: راهنمای احیای آزادی حرکت و لغو کنترل مرزهای داخلی
 • حمل و نقل و اتصال با خیال راحت: راهنمایی در مورد حمل و نقل
 • رفع بحران نقدینگی و بازسازی اعتماد مصرف کننده: توصیه در مورد کوپن ها

این بحران همچنین نواقص موجود در دسترس بودن داده های به موقع و قابل مقایسه را برای حمایت از سیاست گذاری و تصمیم گیری تجاری در شرایط سریع در حال تحول برجسته می کند. در این زمینه، برخی از کشورها ابزارهایی را برای اشتراک اطلاعات و داده های به روز با آنها ایجاد کرده اند. کسب و کار. به عنوان مثال،

 آلمان یک صفحه وب ایجاد کرد که شامل به روزرسانی های روزانه در مورد وضعیت نظرسنجی بخش است ، که هر روز انتظارات تجاری در بخش گردشگری را ترسیم می کند.

در همین حال، توریسمو پرتقال کار خود را برای جمع آوری و ارائه اطلاعات بازار به صورت هفتگی به شرکت ها متمرکز کرده است و در حال توسعه محتوای دیجیتال برای اپراتورهای ملی در هر بازار است.

این همه گیر همچنین در جمع آوری داده های گردشگری در زمان بحران تأثیرگذار است، زیرا منابع داده و روش های معمول جمع آوری ممکن است در دسترس نباشد (به عنوان مثال عدم بررسی بازدید کنندگان از مرزها، یا داده های ارائه شده توسط ارائه دهندگان مسکن بسته و سایر مشاغل گردشگری). این نتایج برای اطمینان از آمار رسمی گردشگری، در صورت موجود بودن، موثر است و احتیاج به برآورد دارد، احتمالاً با اتکا به منبع داده جایگزین. ابتکارات در حال حاضر در برخی کشورها در جریان است.

آماده سازی بهبود و شکل گیری گردشگری فردا

کشورها در مراحل مختلف مدیریت بحران COVID-19 قرار دارند، و در حالی که برخی از کشورها سیاست های خود را برای رفع شکاف ها و نیازهای مشاغل گردشگری تنظیم می کنند، برخی دیگر از نیاز به شروع برنامه های جامع بهبود گردشگری آگاه هستند. در حالی که تمرکز در ماه های اخیر به درستی حمایت از کارگران و بازدید کنندگان و حمایت از بقای تجارت بوده است، سیاست گذاران همچنین پیامدهای طولانی مدت بحران را بر این بخش و تحول ساختاری مورد نیاز را برای ایجاد یک قویتر و بیشتر مورد بررسی قرار می دهند. اقتصاد گردشگری پایدار و مقاوم در آینده. پس از واکنش فوری بحران، انتقال سبز و تحول دیجیتال همچنان مهم خواهد بود و تصمیمات سیاست گذاران نقش مهمی در شکل گیری بخش گردشگری در زمینه پس از COVID-19 بازی می کنند.

فراتر از پاسخ های فوری مورد نیاز، سیاست گذاران باید با آموختن از درس های بحران COVID-19، استراتژی های مدیریت بحران را برای آماده سازی بهتر مقصد و بخش به طور گسترده تر برای پاسخگویی به شوک های آینده، بهبود بخشند. با تکامل اوضاع، کشورها برای اطمینان از بهبود سریع پس از بحران، منابع را منتقل می کنند. همزمان با طراحی برنامه های بهبود، کشورها مناطق زیر را به عنوان اولویت ها و چالش های اصلی شناسایی کردند:

 • بازنگری در بخش گردشگری. این بحران فرصتی را برای بازنگری در سیستم گردشگری برای آینده ای پایدار و مقاوم فراهم می کند. برای رسیدگی به مشکلات ساختاری بخش ، جلوگیری از بازگشت به مسائل مدیریت گردشگری (به عنوان مثال گردشگری خارج از کشور) و پیشبرد اولویت های اصلی ، مانند تشویق مدل های جدید تجاری، پذیرش دیجیتالی شدن و ارتقا اتصال، مداخله در سیاست لازم خواهد بود. مورد دوم در سناریوی پس از بحران که فاصله اجتماعی همچنان مهم باشد و گردشگران به مقاصد کم جمعیت تر نگاه کنند، از اهمیت اساسی برخوردار خواهد بود. پایداری باید یک اصل هدایت کننده در بازیابی باشد، همچنین با هدف محدود کردن گردشگری به عنوان بردار بیماری همه گیر (به عنوان مثال مسائل مربوط به مدیریت پسماند).
 • بازسازی مقصد و سیستم گردشگری. اقدامات حمایتی و بازیابی باید در سرتاسر شاخه های بخشی که تجربه گردشگری را تشکیل می دهند، جامع باشد. دسترسی، اتصال و حمل و نقل باید به عنوان محل اقامت، رستوران، استراحتگاه، رویدادها، انجمن مسافرتی، شرکت های فناوری سفر، مجریان تور و انجمن های گردشگری در دستور کار قرار گیرد. کار برای توسعه مقصدهای قوی و پویا طی سالهای متمادی در کسری از زمان از بین رفته است، و بازسازی این یک چالش ضروری برای حمایت از اقتصاد محلی است.

نوآوری و سرمایه گذاری در جهانگردی. دولت ها باید اطمینان حاصل کنند که این بخش آماده از سرگیری و ادامه نوآوری و تحول است. علاوه بر این برای انجام تغییرات ساختاری و فیزیکی برای رفع نیازهای بهداشتی و انتظارات بازدید کنندگان در مرحله اول بهبود و در دراز مدت سرمایه گذاری لازم خواهد بود. برخی از کشورها نیز تدابیری را برای حمایت از نوآوری در شرکتهای کوچک و متوسط برای اطمینان از مقاومت اقتصادی بلندمدت در نظر گرفته اند. مشاغل و مقاصد گردشگری نیز باید پاسخ خود را برای پاسخگویی به تغییر رفتارهای سفر تنظیم کنند.

به سوی بهبود و شکل گیری گردشگری فردا: پاسخ سیاست گردشگری COVID-19

در نیوزیلند، جهانگردی نیوزلند توسط وزیر جهانگردی در 8 آوریل 2020 مأموریت یافت تا کار در “ایجاد مجدد تصویر” از طریق گردشگری را در جهانی پس از COVID-19 هدایت کند. این کار نحوه اداره گردشگری، نحوه بازاریابی آن در داخل و خارج از کشور و همچنین نحوه مدیریت بازدیدکنندگان را بررسی خواهد کرد. وزرا همچنين برنامه سرمايه گذاري بين المللي حفاظت از بازديدكنندگان و گردشگري را بررسي خواهند كرد تا درك كنند كه چگونه مي توان از محل درآمد به بهترين شكل براي بازسازي بخش گردشگري پس از بحران استفاده كرد.

در اسپانیا، مقامات در حال حاضر در حال آماده سازی یک برنامه بازیابی گردشگری هستند که براساس 4 ستون، سلامتی – انجام شده با بخش خصوصی برای توسعه مشخصات بهداشتی – اجتماعی برای اطمینان از مقاصد گردشگری ایمن تلقی می‌شود، که ضروری است به منظور جبران تقاضای گردشگری داخلی و بین المللی.

 • پشتیبانی – بسته جدیدی از اقدامات ، تهیه شده با سایر وزارتخانه های دولت (دارایی، امور اقتصادی، کار و غیره) ، پشتیبانی مالی، اقتصادی و اجتماعی را برای شرکت ها و کارگران گردشگری و همچنین مقاصدی که به ویژه تحت تأثیر قرار می گیرند، فراهم می کند. این بحران؛
 • دانش – با تمرکز بر بهبود مدل دانش گردشگری ، بهبود پردازش داده ها، ایجاد شاخص های جدید و طراحی مکانیزم های مشاهده جدید، و
 • تبلیغ – کمپین های تبلیغاتی ملی و بین المللی برای فعال کردن تقاضا در زمان مناسب.

در لیتوانی، به عنوان بخشی از اقدامات بهبود بخش گردشگری، تحول بخش گردشگری با ارتقا نوآوری و فن آوری های دیجیتال از طریق توسعه خدمات و محصولات گردشگری دنبال می شود. برای این منظور، از ابزار “مدل تجارت الکترونیکی” برای تأمین مالی مدل های جدید تجاری ایجاد شده از طریق معرفی راه حل های تجارت الکترونیکی و همچنین ابزار “بازآموزی کارگران سازمانی” و ابزار “چک های نوآورانه” استفاده خواهد شد که تأمین مالی خواهد شد خرید خدمات انتشار، خواندن صدا، ترجمه، عکاسی، فیلمبرداری، طراحی، ارتباطات و غیره.

در استونی، وزارت امور اقتصادی و ارتباطات با همکاری بنیاد Kredex (کردکس) (یک موسسه عمومی بودجه برای مشاغل استونیایی) و شرکت استونی یک بسته کمک 25 میلیون یورویی برای حمایت از بخش گردشگری تهیه کرده اند. به مشاغل بخش گردشگری وام تضمین شده در شرایط مطلوب توسط Kredex داده می شود و شرکت های کوچک، کوچک و متوسط گردشگری قادر به درخواست پشتیبانی مستقیم از شرکت استونی هستند

در فرانسه، در 14 مه 2020 ، نخست وزیر اعلام كرد كه دولت 18 میلیارد یورو به بخش گردشگری برای حمایت از بهبود سرمایه متعهد می شود. این حمایت با 6.2 میلیارد یورو وام تضمینی اعطا شده به 50000 شرکت در بخش آغاز خواهد شد. یک طرح بهبودی 1.3 میلیارد یورویی با کمک مالی صندوق سرمایه گذاری و ارائه طرح های مالی. این مبلغ با سرمایه گذاری های خصوصی اضافی تکمیل می شود تا در مجموع به 7 میلیارد یورو برسد.

 در ایسلند، بسته پاسخ گردشگری شامل بودجه برای پروژه های زیربنایی برای کمک به تقویت ایسلند به عنوان یک مقصد و آماده سازی آن برای زمانی است که تعداد گردشگران دوباره شروع به افزایش می کند. این بسته همچنین شامل یک طرح ویژه تسریع سرمایه گذاری 15 میلیارد ISK شامل چندین پروژه با هدف حمایت از گردشگری است، مانند 650 میلیون ISK برای زیرساخت های پارک های ملی و مناطق حفاظت شده از جمله سایت های بزرگ گردشگری عمومی.

به طور کلی نمونه هایی از پاسخ سیاست های گردشگری کشور را در این حوزه های مختلف ارائه می دهد، که با توجه به ماهیت سریع حرکت وضعیت، این فهرست از پاسخ های کشور با هدف به اشتراک گذاشتن روش های کشور و ارتقا یادگیری متقابل است و به طور منظم به روز می شود. در حال حاضر، مرحله شیوع از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است و واکنشهای سیاستگذاری کاملاً ویژه در زمینه های ملی اقتصادی و بهداشت عمومی است. همچنین در این مرحله هیچ ارزیابی در مورد اثربخشی چنین اقداماتی انجام نشده است، اما این مهم با تکامل وضعیت مهم خواهد بود.

[ زینب حاجری ]

کارشناس مدیریت جهانگردی
کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی
نایب رئیس شرکت پژوهشی - آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول آموزش شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول تولید محتوای شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *