مطالب پیشنهادی:
پارک جنگلی شوراب

پارک جنگلی شوراب در ۲۵ کیلومتری شهر خرم­آباد، دارای مساحت ۶۵/۵۷۰ هکتار  و در یک منطقه جنگلی در کنار جاده آسفالته خرم آباد – پلدختر  قرار گرفته است. آبشار ارک جنگلی شوراب دارای کاربری گردشگری در زمینه های  (اکوتوریسم، ژئوتوریسم) می باشد.

در اطراف پارک دو روستای غلامان پائین و پل شوراب قرار دارند که این دو روستا به دلیل نزدیکی بسیار زیاد به  محدوده محصور شده پارک بیشترین تاثیر را بر روند نگهداری پارک دارا می­باشند و دو روستای کوماس و تل دارای جاده مشترک با قسمت هایی از پارک هستند.

توپوگرافی منطقه شامل تپه ماهورهایی به ارتفاع نسبتاً کم است که با دامنه­های خود تشکیل دهنده منطقه­ای جنگلی و مناسب در جهت پارک جنگلی را نموده­اند. در منطقه پارک تپه­های بلندتر از مناطق دیگر وجود دارد که بلندترین ارتفاع آنها ۱۲۴۷ متر و بالاتر از سطح دریا و ارتفاعات دیگر ۱۲۲۲ متر و ۱۱۸۷ متر ارتفاع دارند و بیشتر محدوده پارک شامل دامنه­های این ارتفاعات و دره های عریض آنها است.

پائین­ترین نقطه پارک در قست شمالی غربی محدوده مورد نظر و در کنار روستای پل شوراب پایین واقع گردیده و داری ارتفاع ۱۱۰۰ متر از سطح دریا می باشد.

اختلاف ارتفاع بین بلندترین نقطه پارک و پست­ترین نقطه آن کمتر از ۱۵۰ متر است که نشان دهنده خصوصیات توپوگرافی نیمه کوهستانی تا نیمه پشت در منطقه پارک می باشد.

این پارک از شمال به رودخانه خرم آباد و اراضی زراعی اطراف این رودخانه، از شرق به جاده خاکی روستای غلامان پایین و از غرب و جنوب به رودخانه شوراب محدود می­ گردد.

گونه های گیاهی پارک جنگلی شوراب را خودرو تشکیل می دهد. انبوهی تاج پوشش درختی و درختچه ای بین ۱۰-۲۵ درصد می باشد و از نظر تنوع و آمیختگی بیش از ۲۰ گونه گیاهی در پارک وجود دارد. پوشش گیاهی غالب در منطقه پارک درخت بلوط ایرانی و کاج بروسیا می باشد.

[ زینب حاجری ]

کارشناس مدیریت جهانگردی
کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی
نایب رئیس شرکت پژوهشی - آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول آموزش شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس
مسئول تولید محتوای شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت شرکت پژوهشی-آموزشی گردشگری کاسیت نشینان زاگرس مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.